Page | St Patrick's College Campbelltown
 
 
 
 
 

Staff Directory

St Patrick's College

Need to contact your daughter's Subject Coordinators? Luke David - Mathematics ldavid@saintpatricks.nsw.edu.au Ann Treanor - English atreanor@saintpatricks.nsw.edu.au Joshua Combes - Creative & Performing Arts jcombes@saintpatricks.nsw.edu.au Petah Foran - Religion pforan@saintpatricks.nsw.edu.au Melissa Arena - PDHPE marena@saintpatricks.nsw.edu.au Kate Lefever - Science klefever@saintpatricks.nsw.edu.au Dale Reader - Technology & Applied Sciences dreader@saintpatricks.nsw.edu.au Julian Nash - Languages other than English jnash@saintpatricks.nsw.edu.au Nathan East - HSIE neast@saintpatricks.nsw.edu.au
Classification First Name Last Name Role
COLLEGE LEADERSHIP TEAM Sue Lennox Principal
COLLEGE LEADERSHIP TEAM Tessa Gooch Business Manager
COLLEGE LEADERSHIP TEAM Cecely McGeachie Assistant Principal, Curriculum
COLLEGE LEADERSHIP TEAM Karen Wright Assistant Principal, Students
COLLEGE MANAGEMENT TEAM Debra Bourne Leader of Library and eLearning Services
COLLEGE MANAGEMENT TEAM Angelo Gattone Mission Coordinator
ADMINISTRATION Joann Cavallin Archivist
ADMINISTRATION Marina Thomas Accountant
ADMINISTRATION Kerrie Harrod Canteen and Uniform Shop
ADMINISTRATION Danielle Grant Community Engagement Coordinator
ADMINISTRATION Jacqui Hilton Enrolments Administrator
ADMINISTRATION Deborah Renshaw Events and School Support Administration
ADMINISTRATION Jennie Zanardo PA to Principal (LSL Term 1)
ADMINISTRATION Carol Trewhella Payroll Officer / Accounts Payable
ADMINISTRATION Maria Attard Print Room Assistant
ADMINISTRATION Kris Starr Receptionist and Office Manager
ADMINISTRATION Linda Woods Student Services Assistant
LIBRARY Claire Stalker-Booth Librarian
LIBRARY Amanda Dallo Library Assistant
LIBRARY Sue Harradine Library Assistant
LIBRARY Deborah Schimschal Library Assistant
LIBRARY Maureen McCann Book Room
TECHNOLOGY Matthew Hudson School Technology Coordinator
TEACHING SUPPORT Kayleen Scrimgeour Science Lab Assistant
TEACHING SUPPORT Melissa Goodsell TAS Preparation Assistant
TEACHING SUPPORT Karen Breeze Teacher’s Aide
TEACHING SUPPORT Maureen O’Brien Teacher’s Aide
MAINTENANCE Peter Pappallardo Transport
MAINTENANCE Vince Fuda Maintenance Supervisor
MAINTENANCE Liam Rixon Maintenance
MAINTENANCE Lilly Smylie Maintenance
MAINTENANCE Tony Smylie Maintenance
CANTEEN Kerrie Harrod Supervisor
YEAR COORDINATORS Katherine Power Year 8 Coordinator
YEAR COORDINATORS Louise Glase Year 12 Coordinator
YEAR COORDINATORS Olivia Matti Year 9 (Acting Term 1)
YEAR COORDINATORS Paul Ashkar Year 9
YEAR COORDINATORS Kevin Quigley Year 10 Coordinator
SUBJECT COORDINATOR Louise Ibbett Curriculum Administration Coordinator
YEAR COORDINATORS Stephanie Dunn Year 11 Coordinator
YEAR COORDINATORS Christopher Power Year 7 Coordinator
SUBJECT COORDINATORS Joshua Combes Creative & Performing Arts
SUBJECT COORDINATORS Louise Ibbett Distance Education
SUBJECT COORDINATORS Ann Treanor English
SUBJECT COORDINATORS Nathan East HSIE
SUBJECT COORDINATORS Julian Nash ICLT/ Languages/Open High School
SUBJECT COORDINATORS Eileen Kelly Learning Enhancement
SUBJECT COORDINATORS Luke David Mathematics
SUBJECT COORDINATOR Kelly Caffrey PDHPE
SUBJECT COORDINATORS Petah Foran Religion Education
SUBJECT COORDINATOR Kate Lefever SCIENCE
SUBJECT COORDINATORS Dale Reader Technology & Applied Studies (TAS)
SUBJECT COORDINATORS Maree Durington VET
SPECIAL RESPONSIBILITIES Joeann Tanginoa Aboriginal & Torres Straight Island Teacher
SPECIAL COORDINATORS Marguerite Pulham CSDA Public Speaking & Debating Coordinator
SPECIAL RESPONSIBILITIES Damien Williams Careers Advisor
SPECIAL RESPONSIBILITIES Tim Stephens Pacific Nations Support Person
SPECIAL COORDINATORS Scott Ashcroft Sport & Activities Coordinator
COUNSELLOR Sophie Georgiou Counsellor
MISSION TEAM Sue Lennox
MISSION TEAM Petah Foran
MISSION TEAM Karen Wright
TEACHERS Eileen Kelly Applied Languages/Tutorial Support
TEACHERS Joshua Combes Creative & Performing Arts/Drama
TEACHER Claire McGillicuddy English
TEACHERS Christopher Power English
TEACHERS Ann Treanor English
TEACHERS Monique Young English (Term 1)
TEACHERS Louise East English/HSIE/RE
TEACHERS Eileen Norris English/RE
TEACHERS Katherine Power English/RE
TEACHERS Marguerite Pulham English/RE
TEACHERS Nathan East HSIE
TEACHERS Joeann Tanginoa HSIE/Aboriginal Support
TEACHERS Danielle Wilson HSIE
TEACHERS Wendy McDonald HSIE/English/RE
TEACHERS Fran Musico Rullo HSIE/LOTE (Italian)
TEACHERS Kathie Fetterplace HSIE / RE
TEACHERS Marianne Fetterplace HSIE / RE
TEACHERS Louise Ibbett HSIE/RE
TEACHERS Jason Muller HSIE/RE
TEACHERS Nina Tacca-Baudana HSIE/RE/English
TEACHERS Debra Bourne IST
TEACHERS Julian Nash IT/TAS/LOTE (Japanese)
TEACHERS Tim Stephens Learning Support/Special Projects
TEACHERS Paul Ashkar Mathematics
TEACHERS Stuart Lord Mathematics
TEACHERS Pola Nicolaou Mathematics
TEACHERS Michelle Parker Mathematics/Science
TEACHERS Charles Camilleri Mathematics
TEACHERS Elizabeth Samyia Music
TEACHERS Emma Randell Dance/RE
TEACHERS Kelly Caffrey PDHPE
TEACHERS Natalie Lawrence PD/H/PE
TEACHERS Scott Ashcroft PD/H/PE / RE
TEACHERS Kay Cornett PD/H/PE / RE
TEACHERS Maria Boulatsakos RE
TEACHERS Stephanie Dunn RE
TEACHERS Petah Foran RE
TEACHERS Angelo Gattone RE
TEACHERS Karen Wright RE/English
TEACHERS Judith Holt Science
TEACHERS Kate Lefever Science
TEACHERS Sue Lennox Science/Maths
TEACHERS Paula Nash Science
TEACHERS Deanna O'Neill Science
TEACHERS Kevin Quigley Science
TEACHERS Emily McMahon Science
TEACHERS Jessica Thomas Science (Mat Leave)
TEACHERS Charles Lincoln Science/RE
TEACHERS Cecely McGeachie TAS
TEACHERS Dale Reader TAS
SCIENCE Leanne Knox Lab Assistant
TEACHERS Tarna Tannous TAS/Art
TEACHERS Melissa Arena PDHPE
TEACHERS Olivia Matti Hospitality
TEACHERS Damien Williams English
TEACHERS Jacqueline Irwin TAS/Maths
TEACHERS Annalisa Winarczyk Italian (LOTE)/ENGLISH
TEACHERS Maree Durrington VET
TEACHERS Louise Glase Visual Arts/RE